سقوط قابل پیش بینی دلار / کاهش ۶۵ تومانی دلار سکه را ۳۳ هزار تومان پایین کشید

اقتصاد > بازار مالی – توافق ژنو قیمت طلا و ارز را در بازار تهران کاهش داد، کاهش 65 تومانی دلار قیمت سکه را به پایین ترن سطح طی 14 ماه گذشته رساند.

علی پاکزاد: نتایج نشست ایران و کشورهای غربی در ساعات بامداد امروز یکشنبه سوم آذرماه رسانه ای شد. در پی اعلام این اخبار به فاصله چند ساعت در بازار ایران قیمت دلار با حدود 65 تومان کاهش به 2930 تومان رسید.

البته تعطیلی بازارهای جهانی باعث شد تنها عامل موثر در تعیین قیمت طلا در بازار ایران قیمت ارز باشد و تحت تاثیر کاهش 2 درصد قیمت دلار معادل 33 هزار تومان کاهش و به رقم 854 هزار تومان رسید. این قیمت پایین ترین قیمت سکه بهار آزادی طی 15 شهریور 1391 تا امروز محسوب می شود.

البته شرایط بازار با توجه به رفتار پیشین رئیس کل بانک مرکزی در زمان سفر رئیس جمهور به نیوریورک بسیار محتاطانه بوده است،.فعالان بازار انتظار دارند که دوباره قیمت ها به مرز 3000 تومان بازگردد بنابراین امروز به رغم کاهش قیمت در ساعات ابتدایی معاملات در میانه روز دوباره به سمت بالا میل کرد و در حال حاضر قیمت در حدود 2930 تومان به تعادل رسیده است.

البته در این میان توقف خرید دلار از سوی فعالین بازار و صرافی ها به خوبی گویای سردرگمی فعالان بازار ارز و انتظار آنها نسبت به مشخص شدن چشم انداز بازار است.

بهترین شرایط برای بازار ارز در وضعیت فعلی سکوت رئیس کل بانک مرکزی و دیگر مقامات پولی کشور است، زیرا هر نوع اظهار نظری بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

مقایسه قیمت واقعی و مبادلاتی سکه بهار آزادی طی سال 1392

۳ آذر, ۱۳۹۲ |