دلار و سکه در سراشیبی

به گزارش انعکاس همزمان با انتشار اخبار تاییدنشده سایت‌ها و خبرگزاری‌ها از معرفی رییس‌کل جدید بانک مرکزی و بروز تنش‌های بین‌المللی، قیمت ارز و سکه در بازار غیر‌رسمی در مسیر کاهشی قرار گرفت؛ به گونه‌ای که قیمت دلار نسبت به روز شنبه 25 تومان کاهش یافت.فعالان بازار، جذابیت این روزهای بازارهای موازی نظیر بازار بورس را در کاهش تقاضای ارز و سکه دخیل می‌دانند و معتقدند که قیمت ارز تحت‌تاثیر جذب نقدینگی بیشتر توسط بازار سهام نیز قرار گرفته و کنترل شده است.
ارز و سکه دوباره در مسیر کاهشی
تاثیر تنش‌های منطقه‌ای بر قیمت ارز داخلی دوام خود را از دست داد و دیروز نرخ دلار دوباره در مسیری نزولی به 3120 تومان رسید و از ابتدای ساعت کاری بازار تا بعداز ظهر، با این قیمت ادامه یافت. بهای سکه نیز افت کرد و تا یک میلیون و 35 هزار تومان بر تابلوها درج شد.
بازگشت نرخ دلار به محدوده قابل‌انتظار 3100 تومان، در حالی است که رییس جدید بانک مرکزی قیمت دلار با 100 تومان بالاتر این نرخ را نیز امری طبیعی می‌داند. سخنان او البته دیروز در تایید تناسب نرخ 3200 تومانی دلار با شرایط فعلی اقتصاد کشور، کد تازه‌ای برای بازار بود؛ به طوری که برخی از صرافان این سخنان را موجب بروز نوسان اندکی در بازار دلالان ارزیابی کردند. به گفته آنان اینکه کسی در قامت رییس کل بانک مرکزی برای یک ارز نرخی را اعلام کند، بازار به سرعت جهت می‌گیرد و دامنه نوسان را بالاتر می‌برد.
تعدیل در بازار
ولی‌الله سیف، گزینه مطرح فعلی برای ریاست بانک مرکزی، با تاکید بر اینکه هر سال باید به نحوی اقدام شود که قیمت ارز خود را با واقعیت‌ها تطبیق دهد، گفت: هم‌اکنون نرخ ارز در بازار آزاد به 3 هزار و 200 تومان رسیده است و چندان نرخ غیر منطقی نیست. وی تصریح کرد: اگر نرخ ارز هر سال متناسب با نرخ تورم تعدیل می‌شد به یکباره شاهد این جهش قیمتی نبودیم.
با این حال قیمت دلار در مجموع نسبت به روز شنبه، حداقل 25 تومان کاهش ثبت کرد. دلار از پنج‌شنبه گذشته تا روز شنبه به دلیل برخی نگرانی‌های منطقه‌ای در مسیر کاهشی قیمت خود دچار وقفه شد و ضمن افزایش تقاضای مختصر، با تقریبا 50 تومان افزایش تا 3145 تومان هم بر تابلوها بالارفته بود. دیروز، اما این شرایط دوباره تعدیل و با افت مواجه شد.
روز گذشته بازار البته مسیر کلی خود را دوباره بازیافت. در بازار سکه و طلا با وجود بسته بودن قیمت، همزمان با تعدیل پایان هفته بازارهای جهانی، قیمت‌های داخلی افزایش قیمت روز شنبه را از دست دادند. سکه 15 هزار تومان و نیم سکه و ربع سکه هر یک 10 هزار تومان ارزان شدند. تا بعد از ظهر دیروز بهای سکه یک میلیون و 35 هزار تومان، نیم سکه 535 هزار تومان و ربع سکه 335 هزار تومان بر تابلوها اعلام شد.
بازار داخلی ارز در این روزها البته از جذابیت برخی بازارهای موازی نیز تاثیر می‌گیرد. دیروز نقدینگی بیشتری جذب بازار سرمایه شد. بازگشایی نماد پالایشگاه تهران به عنوان لیدر پالایشگاه‌های کشور و همچنین جذابیت سهام پالایشگاه بندر عباس، روز گذشته بازار سرمایه را باز هم مثبت کرد و شاخص کل را از 61 هزار واحد هم بالاتر رفت. در این شرایط که البته برخی احتمال وجود حباب در بازار سهام را رد نمی‌کنند، قیمت ارز تحت تاثیر جذب نقدینگی بیشتر توسط بازار سهام هم قرار گرفته و کنترل شده است.
به نقل از انعکاس
۴ شهریور, ۱۳۹۲ | برچسب ها : - - - -